امروز پنجشنبه ، 28 تیر 1397

  چهارمین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار

چهارمین دوره از برگزاری سلسله همایش های فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار، با همت و پشتوانه انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران، پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد و همکاری معنوی دهها سازمان، نهاد، انجمن علمی و دانشگاه در تاریخ 16 و 17 اسفندماه 1396 با انتصاب جناب آقای دکتر محمدعلی صارمی نائینی به عنوان دبیر همایش، در دانشگاه یزد برگزار گردید.این همایش در 9 محور مرتبط با فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار، پذیرای دریافت پژوهش های محققان، اندیشمندان و صاحبنظران گردید. در مجموع 148 مقاله در محورهای تخصصی به دبیرخانه همایش ارسال شد و با انجام فرایند داوری از سوی تیمی متشکل از متخصصان، صاحبنظران و اندیشمندان مرتبط با حوزه فعالیت این همایش، در مجموع 114 مقاله مورد پذیرش واقع شد.
افتتاح ایستگاه آموزشی - تحقیقاتی رسوب سنجی فرسایش بادی و ریزگرد، تشریح و توضیح عملکرد دستگاه های اندازه گیری فرسایش بادی در آزمایشگاه مرجع فرسایش بادی دانشگاه یزد، ارائه مقالات، بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل تخصصی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار در قالب دو پنل چالشی، از مهمترین برنامه های در نظر گرفته شده در این همایش دو روزه بود.

ضرورت هم افزایی، همگام سازی و انسجام سازمانی بین دستگاه های مرتبط در بحث فرسایش بادی و گرد و غبار، بهره گیری از دانش بومی و گسترش مشارکت مردمی و توانمندسازی جوامع محلی در کاهش بیابانی شدن اراضی و کاهش پدیده رو به افزون مهاجرت در مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی و گرد و غبار، جایگزینی واژه گرد و غبار به جای واژه ریزگرد، احداث، تجهیز و توسعه ایستگاه های رسوب سنجی و تشکیل کنسرسیومی از اساتید مجرب، کارشناسان و صاحبنظران جهت دستیابی به راهکارهای قابل اجرا و نتیجه بخش در نجات مناطق بحرانی درگیر با مشکلات فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار کشور، از جمله موارد مصوب در بیانیه چهارمین دور از مجموعه همایش های فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار است.

دریافت مجموعه چکیده مقالات چهارمین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار

 

سومین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار

سومین دور از همایش فرسایش بادی تحت عنوان سومین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار با همکاری مشترک دانشگاه یزد و انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران، و با حمایت سازمان ها، ادارات و انجمن های علمی کشور در تاریخ 25 لغایت 26 دیماه 1392، با انتصاب جناب آقای دکتر محمد زارع به عنوان دبیر همایش، در دانشگاه یزد برگزار گردید. این همایش در 6 محور مرتبط با فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار، پذیرای دریافت پژوهش های محققان، اندیشمندان و صاحبنظران گردید. در مجموع 308 مقالات به دبیرخانه این همایش ارسال شد که بر طبق نظرات کمیته داوری 137 مقاله مورد پذیرش واقع شد.برگزاری کارگاههای آموزشی تخصصی آشنایی با مدلها و روشهای اندازه-گیری و برآورد فرسایش بادی و گرد و غبار از دیگر برنامه های ارائه شده در این دور از همایش بود.تشکیل کارگروه کنترل طوفان های گرد و غبار و تدوین و تصویب آیین نامه آمادگی و مقابله با آثار زیانبار پدیده گرد و غبار (ریزگردها)، لزوم جامع نگری در سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرای هماهنگ فعالیتهای جنگلداری، مرتعداری، آبخیزداری، بیابان زدایی و کشاورزی، تعامل و همکاری متقابل با کشورهای منطقه و سازمان های بین المللی در تهیه و اجرای برنامه های مدیریتی و کنترل طوفان های و گرد و غبار در استان های متاثر از این پدیده و عملیاتی شدن طرح ملی احداث ایستگاه های رسوب سنجی در سطح کشور از جمله موارد مصوب در بیانیه سومین دور از مجموعه همایش های فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار است.

دریافت مجموعه چکیده مقالات سومین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار

 

اولین همایش ملی فرسایش بادی

 در اولین دور همایش ملی فرسایش بادی با انتصاب جناب آقای دکتر محمدرضا اختصاصی به عنوان دبیر همایش، استقبال چشمگیری از سوی اندیشمندان، محققان و دانش پژوهان مرتبط با این رشته به عمل آمد و بالغ بر 125 مقاله دریافت گردید. 
با تشکیل کمیته های داوری و علمی متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان برجسته کشور، مقالات ارسالی براساس شاخص های ارزیابی و محورهای ارائه شده از سوی برگزارکنندگان همایش، مورد بررسی و ارزیابی علمی واقع گردید و به 75 مقاله مجوز چاپ در مجموعه مقالات همایش داده شد.
دراین همایش 3 روزه، علاوه بر بخش مقالات، شرکت کنندگان از برنامه های جانبی همایش شامل کارگاه آموزشی- تخصصی فرسایش بادی، تور بیابانگردی و بازدید علمی نیز استفاده نمودند. 
استقرار دبیرخانه دائمی همایش در دانشگاه یزد در اولین دور از این همایش، تصویب شد تا برگزاری همایش مذکور، در فواصل مختلف به صورت دوره ای صورت گیرد.

دریافت مجموعه چکیده مقالات اولین همایش ملی فرسایش بادی

دومین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان های گرد و غبار

دومین دور از مجموعه همایش های ملی فرسایش بادی و طوفانهای گرد و غبار، با هدف تبادل اطلاعات و یافته های جدید در زمینه فرسایش بادی و پدیده ریزگردها، شناخت مشکلات کنترل فرسایش بادی و طوفانهای گرد و غبار در کشور و خسارات ناشی از آن و دستیابی به راهکارهای علمی و کاربردی مؤثر در کنترل فرسایش بادی و طوفانهای گرد و غبار، با مشارکت انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران و دانشگاه یزد، در تاریخ 27 الی 28 بهمن ماه 1389 آغاز به کار نمود. در این دور از همایش جناب آقای دکتر حمیدرضا عظیم زاده به عنوان دبیر دومین همایش، منصوب گردیدند. در دور دوم از همایش مذکور، 241 مقاله در محورهای مختلف فرسایش بادی به دبیرخانه همایش ارسال گردید که براساس نظر کمیته داوری 185 مقاله جهت چاپ در مجموعه مقالات دومین همایش ملی فرسایش بادی و طوفان¬های گرد و غبار تأیید شد.
در این همایش در خصوص پدیده بیابان زایی و راهکارهای جلوگیری از آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت و تصمیمات لازم در این زمینه گرفته شد.
پایان بخش این همایش، صدور بیانیه ای در قالب 14 بند با حضور شرکت کنندگان بود که احداث بادشکن چند منظوره در حاشیه مزارع و احداث ایستگاههای رسوبسنجی در کشور از جمله بندهای این بیانیه بود. بررسی روند تغییرات بادی، چالش ها و چشم انداز همکاری های منطقه ای در مهار ریزگردها، بررسی رابطه خشکسالی با طوفان های گرد و خاک، اندازه گیری غبار ریزشی سطح شهر یزد، شبیه سازی اثرات ناهمواری حاصل از شخم بر شدت فرسایش خاک با استفاده از تونل باد و ارزیابی شدت فرسایش بادی از دیگر مباحث عنوان شده در دور دوم همایش مذکور است.

دریافت مجموعه چکیده مقالات دومین همایش ملی فرسایش بادی

دوره 7، شماره 2، پاییز و زمستان 1396

زیر مجموعه ها

بخش کاربریآمار بازدید

امروز
بطور کلی
217
311464

پیش بینی امروز
1560

آنلاین (15 دقیقه گذشته):22

ارتباط با ما