امروز جمعه ، 18 آذر 1401

 

معرفی اجمالی :  کتاب فیزیک ماسه بادی و گرد و غبار

مؤلفین: جاسپر اف کک، اریک جی آر پارتلی، تموسی آی میخانیلز، دیانا بونوگرام

مترجمان:

دكتر محمدرضا اختصاصي

استاد ‌دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه يزد و رئیس انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران

علی محمد قائمی نیا

دانشجوی دکتری بیابان زدایی دانشگاه یزد و عضو پیوسته انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران

 

انتشار و حمل ذرات گرد و غبار و رسوب گذاری آنها توسط باد، فرآیندهای بادی نامیده می­ شود که برگرفته از الهه یونانی حافظ و نگهدارنده بادها ( ائولوس) است. فرآیندهای بادی در هرجا که منبعی از مواد ریزدانه و بادهای جوی با شدت کافی برای جاب­جایی آنها وجود داشته باشد، رخ می­ دهند. بر روی کره زمین، این فرآیند عمدتاً در بیابان­ها، سواحل و در دیگر مناطق با پوشش گیاهی اندک، مانند بستر خشک دریاچه ­ها رخ می­دهد. وزش باد با حرکت ماسه ها  و ذرات ریز گرد و غبار در این مناطق در شکل ­گیری تپه­ ها و ریز موج ­ها (ریپل مارک های) ماسه ­ای، فرسایش سنگ­ ها، تشکیل و حمل ذرات خاک کمک می­ نماید. علاوه بر این، ذرات گرد و غبار موجود در هوا می ­توانند هزاران کیلومتر از منشأ برداشت­ شان دور شوند، و از این طریق وضع هوا و شرایط اقلیمی، تولید در اکوسیستم ­ها، چرخه هیدرولوژی، و اجزای دیگر کره زمین را تحت تأثیر قرار ­دهند.
فرآیندهای بادی تنها به کره زمین محدود نمی­ شوند و در سیاره­های مریخ، زهره و قمر کیوانی تیتان نیز روی می­دهد. از آنجا که کنترل و مهار هر پدیده طبیعی مستلزم شناخت هر بیشتر فرآیندهای دینامیکی حاکم بر آن است. در ترجمه حاضر که مشتمل بر 6 فصل است بطور مبسوط پیرامون نحوه حرکت وفیزیک ماسه های روان وذرات گرد وغبار در کره زمین بحث نموده وآن را با توجه به شرایط آئرودینامیکی در دیگر کرات منظومه شمسی که امکان رصد کردن و یا مراجعه به آنها وجود دارد مقایسه می نماید.
ترجمه حاضر می تواند به عنوان یک مجموعه کمک درسی و منبع پژوهشی برای  علاقمندان و پژوهشگران در زمینه های مختلف مهار طوفان های فرسایش بادی و ریزگردها مورد استفاده قرار گیرد.
این کتاب در سال 1395 با همکاری دانشگاه یزد انجمن علمی مدیریت وکنترل مناطق بیابانی دانشگاه یزد و ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش بادی و محیط زیست  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به چاپ رسیده است.
 

 

 

 

بخش کاربریآمار بازدید

امروز
بطور کلی
20
836262

پیش بینی امروز
1032

آنلاین (15 دقیقه گذشته):7

ارتباط با ما

  

 رایانامه:

isadmc@offices.yazd.ac.ir